Læselærens julekalender
24 simple læsetips, der får dit barn til at læse hver dag i december
-uden at gå på kompromis med julehyggen.
Få 24 læsetips til læseøvelser og læselege, der gør det super nemt for dig at sørge for,
at dit barn får læst hver dag, selvom december er fyldt med julearrangementer og juletraditioner.
De fleste øvelser og lege kan klares, imens I julehygger og gør de ting, I plejer at gøre i december
– så du kan nyde en december uden dårlig samvittighed over, at dit barn ikke får læst.
“Jamen, vi får da læst 20 minutter om…… ugen… -måske… på en god uge?”
-Lyder det bekendt?
Så er du landet det helt rigtige sted.
Julekalenderens 24 simple, sjove og motiverende læsetips er nemlig perfekte til dig,
- der gerne vil sørge for at dit barn får læst hver dag, men synes det er svært at nå i hverdagen – og endnu sværere i december, hvor I også skal nå at se julekalender og deltage i et hav af juleafslutninger.
- der synes, det er svært at huske at få læst med dit barn hver dag – og særligt i december, hvor du også skal huske kalenderpakker, nissedrillerier og julegaver.
- der synes, det er svært at motivere dit barn til at læse hver dag – og særligt i december, hvor julemand, julekalender og risengrød konkurrerer om dit barns opmærksomhed.
Med de 24 læsetips i hånden,
bliver det både nemt at huske,
at nå læsningen
– OG at motivere dit barn til at læse
hver dag i december
på trods af nissehuer og
pebernødder.
Bag de 24 låger gemmer der sig:
- Tips til sjove og anderledes måder at læse på, som dit barn vil elske.
- Tips til hvordan I nemt får læst, imens I julehygger, så læsningen ikke bliver endnu en ting på to-do-listen.
- Jule- læsespil, så I nemt kan skrue op for både læsningen og julehyggen.
- En spørgetime, hvor du kan spørge mig om alt det, du gerne vil vide om dit barns læsning, så det bliver nemmere for dig at læse med dit barn – både i december og fremover.
- En sjov konkurrence
-Og der lander “en kalenderlåge” direkte i din mailboks hver morgen i december, – lige til at gå til.
Hej fra mig – Line Læselærer,
–som nogle af mine elever kalder mig.
Jeg er vild med læsning, -og særligt med at hjælpe børn og unge med at blive bedre til at læse.
Jeg er uddannet lærer og har over 20 års erfaring med at lære børn at læse.
I dag driver jeg Læringsveje, hvor jeg underviser børn og unge i læsning hjemme hos dem selv. -Og også bliver hyret ind på skoler for at planlægge og afvikle læsekurser.
Jeg er kendt for at bruge masser af leg, spil og bevægelse i min læseundervisning.
Det gør jeg, fordi det virker! – Det øger motivationen, læselysten – og gør det sjovt at blive bedre til at læse.
– Så i julekalenderen vil du selvfølgelig også få læsetips til både læse-spil og læselege – med og uden bevægelse.
“Du er sådan en, der lærer børn noget på en sjov måde”